Balinéská kočka – hravé a inteligentní stvoření

Dospělá balinéská kočka
Profilový obrázek


15. 2. 2021

Balinéská kočka nebo též zvaná balijská kočka, zkráceně balinéska či balijka, je velmi aktivní kočka plná energie. Její ojedinělou vlastností je oddanost ke svému pánovi. Dokáže se naučit spoustu zábavných kousků a ráda se nechá venčit na vodítku.

Původ plemene

Balijská kočka, což je správný název tohoto plemene, byla pojmenována po indonéských tanečnicích díky svému ladnému a svůdnému pohybu. Nepochází však z Bali, jak bychom mohli z názvu plemene usuzovat. Jedná se o poměrně mladé plemeno, které vzniklo v polovině minulého století ve Spojených státech amerických. Dnes u nás převládá užití názvu balinéská kočka, který byl odvozen z anglického pojmenování Balinese cat.

Balinéska byla původně vyšlechtěna ze siamských koček. Jednalo se o dlouhosrsté siamské kočky, které dříve v chovu nebyly žádány. Postupně však začala získávat na oblibě a nakonec byla balijská kočka uznána chovatelskými organizacemi po celém světě jako samostatné plemeno.

Balijská kočka má vždy modré oči

Vzhled

Balinéska je stavbou těla velmi podobná siamským kočkám. Váží od 2,5 do 5 kg. Má dlouhé osvalené tělo nevykazující hrubost. Přední nohy má kratší než zadní. Tlapky jsou mohutné a zakulacené. Srst balijské kočky je středně dlouhá, hedvábně jemná a bez podsady. Tím se také liší od siamských koček. Pyšní se znaky colorpoint (uši, maska, ocas a nohy jsou tmavší než zbytek těla). Povolené barvy jsou stejné jako u siamských koček, tedy bílá s liliovými, čokoládovými, modrými a dalšími znaky. Hlava je klínovitá a měla by tvořit trojúhelník. Mandlové oči jsou šikmo posazené a vždy modré. Uši má široce posazené a zakulacené. Zajímavostí je, že koťata se rodí vždy bílá a dobarvují se až později.

Povaha

Balijská kočka je velmi inteligentní, hravá a zvědavá. Lze ji naučit spoustu zábavných kousků. Rychle také pochopí, co smí a co nesmí. Je velmi živá i v pokročilejším věku, miluje skákání a šplhání.

Je to společenské stvoření a nemá ráda samotu. Když se cítí odstrčeně, vynucuje si pozornost hlasitým mňoukáním. Nehodí se pro příliš zatížené majitele trávící spoustu času mimo domov.

Kotě balijské kočky

Balinéska je při svém mrouskání velmi hlučná. Je považována ze velice dobrou matku svých koťat. S ostatními kočkami stejného typu (siamské, orientální) vychází většinou velmi dobře. Určitě by byla šťastná, kdyby žila ve společnosti další kočky. Na druhou stranu je velice teritoriální a s jinými plemeny by nemusela vycházet.

Péče

Péče o balijskou kočku není moc náročná. Srst této kočky se sice necuchá, ale vyčesávání jedenkrát do týdne by mělo být samozřejmostí. Vyžaduje lidský kontakt. Může se chovat jak v bytě, tak venku.

Je třeba také upravit vnitřní prostor, ve kterém kočka žije, jejím potřebám. Jak jsme již zmínili výše, balinéska miluje šplhání a skákání. Zvažte tedy pořízení různých druhů škrabadel pro kočky.

Balijská kočka může trpět na oční onemocnění, jako jsou třeba zákal nebo šilhání. Byl u ní také zpozorován zvýšený výskyt alergických reakcí.

Profilový obrázek

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *